Obywatelskie Forum Samorządowe

Królewska Kopenhaga – i nie tylko!

Dodano: 2020-02-04 22:00:00
W dniach 16-19 lipca br. planujemy wycieczkę do Kopenhagi. Zamierzamy odkryć nieco uroków polskiego, duńskiego i szwedzkiego wybrzeża – m.in. plaże i zabytki klimatycznego Świnoujścia i Szczecina oraz zamek... Hamleta!Powrót →

Poniżej – program wycieczki oraz link do informacji porządkowych i organizacyjnych oraz zapisów (zgłoszeń).

Królewska Kopenhaga

 
PROGRAM RAMOWY WYCIECZKI*:


16 lipca
czwartek

ŚWINOUJŚCIE (zabytkowe miasto i port oraz forty, dla chętnych plażowanie)

Wyjazd z Czechowic-Dziedzic o godz. 0:45, przejazd nocny do Świnoujścia.
Świnoujście (godz. ok. 11-20) – czas na śniadanie, spacer XIX-wiecznym Parkiem Zdrojowym, pomiędzy promenadą a śródmieściem z ciekawym układem urbanistycznym, zabytkowe budowle portowe. Do wyboru – plażowanie i/lub zwiedzanie latarni morskiej (zwanej Królową jasności, najwyższej w Polsce - 68 metrów – i najwyższej ceglanej latarni na świecie, działającej od 1857 roku), słynny wiatrak Stawa Młyny (symbol miasta i znak nawigacyjny, gdzie marynarze przybywali zażywać okładów z prozdrowotnego błota, które – według legendy – odmłodziły jednego z rybaków) i pruskich zabudowań fortyfikacyjnych z XIX wieku (m.in. położony nad uznamskim brzegiem Świny Fort Anioła – rotunda, której nadano nazwę z racji podobieństwa do rzymskiego Zamku Świętego Anioła, oraz Fort Zachodni), czas wolny, czas na obiad.

Świnoujście od lat pozostaje nadbałtyckim hitem z wyróżnianą Błękitną Flagą piękną plażą i okalającymi ją wyjątkowo ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego. W najszerszym miejscu ma ona nawet 130 metrów, jest więc najrozleglejsza na całym polskim wybrzeżu. W najbardziej wysuniętym na zachód mieście nadbałtyckim dzień jest latem o godzinę dłuższy niż w Polsce południowej. Klimatyczne walory Świnoujścia jako uzdrowiska doceniono w 1826 roku i rozpoczęto tu budowę pierwszego domu zdrojowego. Powstał także wspomniany park projektu dyrektora berlińskich ogrodów królewskich.
Ewenementem plaży w Świnoujściu jest wyjątkowo ciepłe Morze Bałtyckie. Latem prądy podnoszą temperaturę wody nawet do 25-26°C. W połączeniu z dość unikalną fauną i florą, położeniem miasta na 44 wyspach (największe to zamieszkane Wolin, Uznam i Karsibór) oraz czystą i bezpieczną plażą czyni to Świnoujście najatrakcyjniejszą letnią stolicą Polski. Piaszczysty pas corocznie poszerza się dzięki cofaniu się morskich wód, a kąpielisko jest dość płytkie. Plażę okalają lasy sosnowe i bukowe, wydmy, a niedaleko znajduje się rezerwat ptaków z kormoranami.

Wieczorem zaokrętowanie na prom morski do Szwecji, kolacja w restauracji na promie.
Nocleg na promie w kabinach 2-osobowych.
Na promie są dostępne dodatkowe atrakcje – dyskoteka, sklepy wolnocłowe, restauracje, bary i kafeterie, a dla chętnych nawet pokój zabaw dla dzieci.
Wypłynięcie (godz. 23) i przeprawa promowa do Szwecji.

_____________________________

17 lipca piątek

HELSINGØR (zamek Hamleta), KOPENHAGA (m.in. zamki królewskie i port)

Śniadanie na promie (ok. godz. 6).
Przypłynięcie do Szwecji do Ystad, wyokrętowanie (godz. 6:30).
Przejazd przez Szwecję (malownicza prowincja Skania) na przeprawę promową do Danii.
Dania – Helsingør – Zamek Kronborg (XVI-wieczny zamek Hamleta nad cieśniną Sund – zwiedzanie).

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO zamek, potocznie zwany Zamkiem Hamleta to miejsce, w którym rozgrywała się akcja najbardziej znanego dramatu Williama Szekspira. Przed zamkiem można podziwiać ogromny monument Ogiera Duńczyka, a w jego obrębie powstał  symboliczny „Grób  Hamleta”. Legenda głosi, że w podziemiach tej twierdzy kryje się duch dzielnego rycerza, który czeka na przebudzenie, a ma ożyć, gdy  jego ojczyzna stanie w obliczu zagrożenia. Jednak wielkie legendy wokół zamku to zaledwie przedsmak jego rzeczywistej potęgi...
Samotna forteca wzniesiona na duńskim cyplu, wysunięta daleko w kierunku morza, od zawsze budziła podziw wśród żeglarzy przepływających cieśniną Sund. Obecnie Kronborg uważany jest za jedną z najważniejszych renesansowych budowli w Północnej Europie. Ze średniowieczną twierdzą Kronborg związanych jest wiele legend - domniemywa się, że to właśnie one zainspirowały Williama Szekspira do napisania najznamienitszego dramatu epoki elżbietańskiej. Wewnątrz średniowiecznych murów rozgrywa się niemal cała akcja „Hamleta”. Burzliwa historia zamku sprzyja snuciu opowieści o śmierci, zdradzie, zemście, namiętności i niespełnionej miłości. Oprócz zjawy króla Hamleta, błąkającej się nocą po Elsynorze, zamek Kronborg nawiedzają duchy znacznie starsze, niż opisane w dramacie szekspirowskim. W mieście Helsingør usłyszeć można również opowieść o Holgerze Danske – najznamienitszym duńskim żołnierzu, którego duch został zaklęty w skale, by ponownie obudzić się, gdy trzeba będzie stanąć w obronie kraju. Rycerz po raz pierwszy wspomniany we francuskiej „Pieśni o Rolandzie” z 1060 roku należał do świty Karola Wielkiego, wiernie służąc swemu królowi.

Przejazd do Kopenhagi – przejazd wybrzeżem nad cieśniną Sund, czyli tzw. Duńską Riwierą, która zachwyci pięknymi krajobrazami oraz interesującymi budowlami, majestatycznie zwróconymi ku morzu.

Kopenhaga – zwiedzanie stolicy Danii (Mała Syrenka – symbol miasta, skromna dziewczęca postać przykucnięta na kamieniu i nostalgicznym wzrokiem wypatrująca ukochanego, Przystań Królewska i Park Langeline, Pałac Amailenborg – zimowa rezydencja duńskiej rodziny królewskiej, na którego straży stoją gwardziści ubrani w charakterystyczne czarno-niebieskie mundury i wysokie czapki z futra, oraz Zamek Christiansborg – okazały i dostojny pałac królewski (znajdujący się w samym sercu Kopenhagi, budowla powstała na ruinach pierwszej kopenhaskiej twierdzy wzniesionej w 1167 roku), a także Port Nyhavn, gdzie urocze, małe kamieniczki z barwną fasadą okalają portowy kanał, a w swoich wnętrzach kryją niezliczoną ilość restauracji, barów i kawiarni), czas wolny – spacer po deptaku Stroget znanym m.in. z najmodniejszych sklepów, restauracji i występów licznych artystów, muzyków.

Kopenhaga jest tętniącą życiem metropolią łączącą baśniowy klimat (mieszkał tu Hans Christian Andersen), nowoczesną architekturę i rozrywkowy charakter. Stolica Danii jest uznawana za jedną z najpiękniejszych stolic w Europie. Na uwagę zasługują m.in. zamki królewskie oraz Port Nyhaven to jeden z najbardziej „pocztówkowych” punktów w Kopenhadze. Nyhavn jest charakterystyczną ulicą w sercu stolicy. Zacumowane wzdłuż kanału żaglówki, barki mieszkalne i kutry rybackie dodają temu miejscu dodatkowego uroku. Nieoficjalnie miejsce to nazywa się „najdłuższym otwartym barem w Skandynawii”. W kolorowych kamienicach ciągnących się wzdłuż ulicy mieszczą się bowiem liczne restauracje, puby i kawiarnie, w których można smacznie zjeść. W jednym z domów pod numerem 67 mieszkał bajkopisarz Hans Christian Andersen. 

Wieczorem powrót do Ystad (w tym przejazd 8-kilometrowym mostem Øresund przebiegającym nad cieśniną Sund, łączącym Kopenhagę ze szwedzkim Malmö), zaokrętowanie na prom morski do Polski, kolacja w restauracji na promie.
Nocleg na promie w kabinach 2-osobowych.
Na promie są dostępne dodatkowe atrakcje – dyskoteka, sklepy wolnocłowe, restauracje, bary i kafeterie, a dla chętnych nawet pokój zabaw dla dzieci.
Wypłynięcie (godz. 22:30) i przeprawa promowa do Polski.

_____________________________

18 lipca
sobota

SZCZECIN

Śniadanie na promie (ok. godz. 6).
Przypłynięcie do Polski do Świnoujścia, wyokrętowanie (godz. 6:45).
Przejazd do Szczecina.
Szczecin – zwiedzanie (stolica województwa zachodniopomorskiego, zwana Zielonym Miastem – podczas zwiedzania nie można pominąć Zamku Książąt Pomorskich, uznawanego za jedną z najbardziej reprezentacyjnych rezydencji książęcych w północnej Europie, mieściła się tutaj siedziba rodu Gryfitów przez prawie pół tysiąca lat, tuż obok znajduje się drugi pod względem wielkości kościół w Polsce – Bazylika archikatedralna św. Jakuba, a stąd już blisko do imponujących Tarasów Hakena, z których rozciąga się wspaniała panorama na Odrę), czas wolny, czas na obiad/kolację.

Szczecin to nowoczesne miasto, które pozwala mieszkańcom żyć blisko natury. Puszcze otaczające miasto, parki i skwery w jego centrum, liczne wyspy Śródodrza, kanały oraz wielkie rozlewiska nadają Szczecinowi niepowtarzalny urok zielonego, pływającego ogrodu. Zieleń i woda zajmują ponad połowę powierzchni miasta. To miasto pełne niespodzianek... Czy widzieliście na przykład kiedyś górę lodową w centrum miasta? Jeśli nie, to koniecznie musicie zobaczyć nowy gmach szczecińskiej filharmonii, która majestatycznie wyłania się z gęstej miejskiej zabudowy i wszechobecnej zieleni. Jej strzeliste bryły oraz przeszklona fasada, uzupełnione o świetlne iluminacje przyciągają wzrok każdego, kto znajdzie się w jej pobliżu.
Plan XIX-wiecznej urbanistycznej osi Szczecina wzorowano na układzie architektonicznym stolicy Francji. Nic zatem dziwnego, że miasto, którego charakterystyczną cechą są gwiaździście rozchodzące się ulice, szybko zyskało miano Paryża Północy. Jedna z dość ciekawych teorii dotyczących wyglądu miasta mówi, że układ trzech głównych placów – Grunwaldzkiego, Odrodzenia i Sprzymierzonych – odzwierciedla usytuowanie piramid w Gizie, natomiast Odra ma symbolizować Nil.
W architekturze Szczecina znajdziemy wiele elementów stylu secesyjnego. Możemy tu podziwiać przepiękne kamienice z ogromnym bogactwem portali, ryzalitów (wysunięte części fasad), gzymsów, rzeźb i maszkaronów. 

Wieczorem wyjazd i nocny przejazd powrotny do Czechowic-Dziedzic.

_____________________________

19 lipca
niedziela

Przyjazd do Czechowic-Dziedzic w godzinach bardzowczesnoporannych, czas na zasłużony odpoczynek.

_____________________________

Szczegóły rezerwacji miejsc są dostępne tutaj →

Zapraszamy!

Trasa

*) zastrzegamy, iż wybrane punkty programu mogą ulec zmianie wskutek np. katastrof kosmicznych, naturalnych, ekonomicznych bądź politycznych o skali co najmniej krajowej


Powrót →


Wycieczka 1-dniowa

Wycieczka 1-dniowa

Rajd pieszy plus

Rajd pieszy plus

Wycieczka 1-dniowa

Wycieczka 1-dniowa


Logowanie