Obywatelskie Forum Samorządowe

Wycieczka w Tatry za nami

Dodano: 2015-06-21 00:40:00
20 czerwca br. udaliśmy się na wycieczkę "Dookoła Tatr", głównie w Tatry Wysokie. Była to znakomita okazja, aby zobaczyć majestatyczne, tatrzańskie szczyty i odwiedzić klimatyczne miejsca "słowackiej strony".Powrót

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) znajduje się w wysokości 1346 m. n.p.m. i dumnie zalicza się do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych jezior górskich w Wysokich Tatrach. Pierwotni obywatele pracowali jako drwale, pasterze, węglarze oraz interesowali się ziołami. Z tych czasów dochowała się do dziś ciekawostka, że pierwotni Sztrbczanie chcieli a nawet i w roku 1860 spróbowali odwodnić to jezioro górskie, by otrzymali pastwiska. Od końca 19. stulecia dochodzi do sztucznego narybiania jeziora. Następną ciekawostką jest to, że w zimowych miesiącach, kiedy jezioro zamarzło, był łamany jego lód, który z powodu jego przeźroczystości doważano aż do Berlina i Budapesztu.

3-godzinna wycieczka piesza (dla chętnych) nad Popradzki Staw (1495 m n.p.m.) i Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór (otwarty w 1940 roku) jest z pewnością godna polecenia. Idąc w kierunku Przełęczy pod Osterwą (1966 m n.p.m.) przez kosodrzewiny, a wyżej las limbowy dotrzemy do cmentarzyska położonego u stóp Osterwy (1980 m n.p.m.) i Igły (1872 m n.p.m.). Wyżej ładna kapliczka w stylu ludowym (typowym dla regionu Spisz), kolejne krzyże i tablice upamiętniające ludzi, którzy zginęli w Tatrach, a także tych, którzy byli z nimi silnie związani, lecz zginęli gdzie indziej. Wielu wspinaczy zginęło na najwyższej ścianie Tatr, którą jest 900-metrowe urwisko Małego Kieżmarskiego Szczytu (2514 m n.p.m.). Wypadki miały miejsce w rejonie tzw. Niemieckiej Drabiny — skalnego trawersu, wznoszącego się ukosem przez praktycznie pionową, północną ścianę tego szczytu. Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór może podziałać na wyobraźnię — nie tylko upamiętnia zmarłych w górach, ale też ma być przestrogą dla żyjących turystów.

Stary Smokovec usytuowany jest w centralnej części Tatr i jest jednym z centrów Tatr Wysokich. Miasteczko znajduje się w samym sercu regionu, który obfituje w atrakcje naturalne – wodospady, jaskinie, piękne przełęcze - a także parki rozrywki – zarówno te letnie jak i zimowe. Z kolei Hrebienok, czyli po polsku Siodełko, leży na wysokości 1285 m. n.p.m. i jest jednym z większych ośrodków narciarskich w okolicy. Była okazja wjechać tam kolejką do złudzenia przypominającą tą z zakopiańskiej Gubałówki.

Dziękujemy za udział!

 


Powrót
Logowanie