Obywatelskie Forum Samorządowe

Wycieczka na Opolszczyznę za nami

Dodano: 2015-05-30 23:30:00
30 maja br. byliśmy na Opolszczyźnie. Tematem były pałace - te zaginione i zaniedbane (Pokój, Kopice, Głogówek, Niemodlin) oraz te, które do dziś zachwycają oczy swoim unikalnym pięknem (Moszna, Kamień Śl., Brzeg, Promnice). Powrót

Zobaczyliśmy piękne i znakomicie utrzymane pałace w Mosznej, Kamieniu Śląskim, Brzegu i Promnicach, zaniedbane ruiny pałaców w Kopicach, Głogówku i Niemodlinie oraz... pozostałości "zaginionego" pałacu i parku w Pokoju. Dodatkowo, byliśmy wniejako po drodze w słynnym kościele w Małujowicach (znanych z bitwy prusko-austriackiej z 1741 roku) i w pocysterskich Rudach (dawniej Raciborskich).

W centrum wioski Pokój znajduje się intrygujące swymi rozmiarami jak na taką małą wioskę rondo. Mało kto z przejeżdżających zdaje sobie sprawę że pośrodku tego ronda stała niegdyś okazała rezydencja rodziny Wirtembergów która wchodziła w skład wielkiego założenia pałacowo-parkowego wzorowanego na Karlsruhe w Badenii. Obszary na których założono Pokój już od XVII wieku stały się własnością księcia Carla Friedricha Würtemberg-Oels. Po nim ziemie te odziedziczył książę Carl Christian Erdmann von Würtemberg-Oels. To on w roku 1748 założył osadę, pośrodku której wzniesiono pałacyk myśliwski. Książę nie nacieszył się długo swym pałacykiem gdyż już po trzech latach strawił go doszczętnie pożar.

W 1752 r. Książę Carl Christian von Würtemberg-Oels zadecydował o wybudowaniu nowego, murowanego pałacu. W niedługim odstępie czasu w centrum miejscowości powstała wspaniała barokowa rezydencja autorstwa słynnego brandenburskiego architekta Georga Wilhelma Schirrmeistera. Ten właśnie budynek stanowił środek kompozycji o kolistym układzie z którego wytyczono osiem promieniście rozchodzących się alei. Jedna z tych alei wiodła do powstałego w około 1760 roku parku francuskiego, powiększonego w latach 1780-90 o park angielski. Ogród francuski o charakterze barokowym charakteryzował się symetrią, formami geometrycznymi, bogactwem szpalerów, żywopłotów, gazonów kwiatowych, rzeźb i urządzeń wodnych.

Kres tego pięknego założenia pałacowo-parkowego nastąpił w 1945 roku wraz z wkroczeniem do Pokoju wojsk radzieckich, które wysadziły pałac w powietrze. Z powierzchni ziemi zniknęły również pobliskie zabudowania m.in oficyny, Paulsburg, dom kawalera, dom strzelecki. Dzisiaj jedynym śladem po rezydencji Wirtembergów jest ogromne rondo w centrum wsi. Niewiele zachowało się po dawnym systemie budowli wodnych, małej architekturze. To co możemy oglądać dzisiaj to w większości fragmenty rzeźb w tym prawdopodobnie jedyny istniejący w Polsce pomnik Fryderyka Wielkiego oraz pomnik śpiącego lwa który ze wszystkich obiektów w parku zachował się w prawie nienaruszonym stanie. Spacerując przez park natknąć się można również na pozostałości Elizjum, ruin strzelnicy, sztuczne ruiny w Winnej Górze, latarnie, pawilon herbaciany oraz świątynie Matyldy. Także park po wielu latach zaniedbań uległ dużemu zniszczeniu przez co większa część parku przeobraziła się w las. Mimo to dalej można zaobserwować wiele ciekawych okazów roślin zielnych, krzewów i drzew parkowych - rododendrony, sosnę wejmutkę, tulipanowce, platany klonolistne, kasztany jadalne, klon pensylwański, praorzech i inne ciekawe gatunki drzew.

Tak więc dzisiejszy Pokój niewiele ma już wspólnego z okazałym niegdyś kompleksem pałacowo-parkowym, mimo to warto tu przyjechać i pospacerować po parku i zadumać się nad tym miejscem tak jak czyni to śpiący lew, który śni dalej o niegdysiejszej świetności Bad Carlsruhe...

A to tylko przedsmak... Więcej na wycieczce. Zapraszamy!


Powrót


Wycieczka integracyjna

Wycieczka integracyjna

Wycieczka integracyjna

Wycieczka integracyjna

Pod patronatem

Pod patronatem


Logowanie