Obywatelskie Forum Samorządowe

Lubuskie - Szlakiem wina i miodu

Dodano: 2016-05-22 22:50:00

Wycieczka integracyjna 3-dniowa OFS w 2016 roku odbyła się 20-22 maja. Zwiedzaliśmy Lubuskie "Szlakiem wina i miodu" (Lubiąż - Zielona Góra - Łagów - Międzyrzecki Rejon Umocniony - Sulęcin - Łaz).

Powrót

_____________________________________

HISTORYCZNE:

Wyjazd w piątek o godz. 4:30, powrót w niedzielę w późnych godzinach wieczornych.

W cenie ubezpieczenie, przejazd autokarem, noclegi w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami, opłata miejscowa, przewodnicy, wyżywienie (pierwszego dnia obiadokolacja, drugiego - śniadanie i biesiada-obiadokolacja, trzeciego dnia - śniadanie i obiad oraz degustacja win w tradycyjnej, regionalnej winnicy).

Bilety wstępu (z wyjątkiem winnicy) we własnym zakresie.

Do ceny wycieczki automatycznie dolicza się 1 zł tradycyjnej darowizny na rzecz OFS-u.

W programie pierwszego dnia m.in. zwiedzanie cysterskiego zespołu klasztornego w Lubiążu (jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie, nazywanym arcydziełem śląskiego baroku - kompleks ma powierzchnię dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu i posiada ponad 600 okien) i Zielonej Góry (m.in. Muzeum Wina).

Drugiego dnia zwiedzać będziemy bunkry największej atrakcji Ziemi Lubuskiej, jednego z najciekawszych i największych obiektów architektury militarnej XX w. w Europie - Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (Festungsfront Oder-Warthe Bogen). To potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko-polskim. Położony jest w łuku Odry i Warty oraz rozciąga na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km. Podziemia stanowią element Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, przy którym zorganizowana jest całoroczna trasa turystyczna. Odwiedzimy też lokalną pasiekę.

Trzeciego dnia m.in. zawitamy do winnicy, gdzie zjemy obiad i odbędziemy degustację. Zielona Góra i okolice to tradycyjny obszar uprawy winorośli - jeszcze w początkach XX wieku winnice zajmowały tutaj obszar 2500 hektarów, a w okolicy Łazu - w kierunku Droszkowa, Przytoku, Zaboru i Tarnawy - winna latorośl rosła na 50 ha. Do dziś na okolicznych polach rosną stare krzewy tak zacnych odmian jak Pinot Noir, Traminer, Pinot Gris czy Karmazyn (Tauberschwarz). Winnica, którą odwiedzimy, szczyci się szlachetnymi winami z tych starych odmian, uprawianych tutaj co najmniej od XVI wieku, ale nie stroni też od nowszych szczepów (Devina, Zweigelta, Dornfelera, Aliberneta) i uprawia wyłącznie szlachetną winorośl, vitis viniferę. Cieszy się zwłaszcza cytrusowymi w charakterze winami z Białego Burgunda, ale poleca też muszkatowe i aromatyczne z odmiany Müller Thurgau, złożone z Czarnego Burgunda. Chlubą winnicy jest Zweigelt o delikatnym zapachu papryczki, smaku dojrzałych wiśni i czereśni.

Nocować będziemy w ośrodku nad jeziorem, w niezwykle urokliwie położonej zabytkowej miejscowości Łagów, zwanej "Perłą Ziemii Lubuskiej". Ośrodek zlokalizowany jest przy Łagowskim Parku Krajobrazowym, 200 metrów od średniowiecznego Zamku Joannitów, obok którego znajduje się XVIII-wieczny Kościół św. Jana Chrzciciela, niewielki park oraz 50-letni amfiteatr. W cieniu wieży położone są przedwojenne kamieniczki oraz dwie bramy – Polska z XV wieku i XVI-wieczna Marchijska, które przez kilka wieków wyznaczały granice miejscowości. Sokola Góra, wzniesienie z dobrze zachowanymi śladami po wczesnośredniowiecznym grodzisku i pozostałościami starego cmentarza, stanowi kolejną atrakcję dla zwiedzających. Całości dopełnia zabytkowy wiadukt kolejowy z 1909 roku, o wysokości 25 metrów.

Zapraszamy!

 


Powrót


Wycieczka integracyjna

Wycieczka integracyjna

Wycieczka integracyjna

Wycieczka integracyjna

Pod patronatem

Pod patronatem


Logowanie