Obywatelskie Forum Samorządowe

Poznaj świat z OFS-em

Dodano: 2007-07-20 10:34:10

938 osób wzięło w tym roku udział w imprezach Stowarzyszenia Obywatelskiego Forum Samorządowego. Do końca roku uczestników 35 imprez będzie zapewne przeszło dwa tysiące.

– Promujemy wśród dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach aktywny wypoczynek, prowadzenie ciekawego i zdrowego stylu życia. Realizujemy te założenia organizując różnorakie imprezy turystyczne – o podstawowych celach stowarzyszenia mówi jego prezes – Grzegorz Tomaszczyk. Tegoroczne inicjatywy OFS-u pochłoną 111 tys. zł. Około 44 procent tej kwoty pokryją dotacje, które organizacja wywalczyła na wprowadzenie w życie swoich pomysłów. Stałymi partnerami stowarzyszenia są czechowicki oddział PTTK oraz Bractwo Ligi Morskiej i Rzecznej z Pszczyny.

 


Szukasz korepetycji?

 

Powrót →

Co było...

Pierwszą połowę roku OFS solidnie przepracowało. Na początek, 17 marca, odbył się pływacki Memoriał Stanisława Dziedzica, w którym zanotowano 54 uczestników. Niedługo po tym rozpoczął się sezon popularnych „Rajdów za złotówkę”. 7 lipca zakończył się ostatni, ósmy w tym roku taki rajd. Imprezy z tego cyklu przyciągnęły 733 chętnych. Miłośnicy pieszych wędrówek przebyli szlaki m.in. Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego i Jury Krakowsko-Częstochowskiej. – Dajemy młodzieży szansę spędzenia czasu na świeżym powietrzu, spotkania z piękną przyrodą, poznania zwyczajów górskich wędrówek – przybliża Grzegorz Tomaszczyk. – Te rajdy są tak oblegane, że boimy się o to, czy wystarczy miejsc w autobusach – dodaje. – Co ciekawe, na wyprawy zabiera się z nami coraz więcej całych rodzin. Popularnością cieszą się także wycieczki autokarowe. W tym roku odbyły się już dwie – 5 maja do Krakowa i 16 czerwca do Wrocławia. Wzięły w nich udział 143 osoby. W pierwszym półroczu przeprowadzono ponadto pierwszą „Przygodę pod żaglami” na Jeziorze Żywieckim, z której to propozycji skorzystały czechowickie dzieci niepełnosprawne. W pierwszej połowie lipca OFS zorganizował dwutygodniowy obóz w Świnoujściu dla 88 czechowickich gimnazjalistów. – Z młodzieżą wyjechali nasi opiekunowie. Wszyscy byli zakwaterowani w akademiku Wyższej Szkoły Morskiej. Do stałej dyspozycji był autokar, który pozwalał na organizowanie ciekawych wycieczek. Cieszę się, że na ten obóz udało się nam pozyskać dofinansowanie z gminnej komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych – opowiada prezes stowarzyszenia. To nie wszystkie inicjatywy OFS-u w ostatnim czasie, ale dają pewien obraz tegorocznych dokonań społeczników.

... a co będzie

Do końca roku będzie jeszcze niemało okazji, by wraz z OFS-em przeżyć swoją przygodę. Jeśli o tym mowa, to warto zwrócić uwagę na cykl „Przygoda pod żaglami”. Odbędą się aż cztery takie imprezy nad Jeziorem Żywieckim – 27 lipca, 10 sierpnia, 24 sierpnia. Data jednej z „Przygód” nie jest jeszcze znana. – Wyjazd na żagle to zawsze wielka radość dla uczestników. Oddajemy im do dyspozycji jachty, rowery wodne, jest wspólne ognisko. Na miejsce wszystkich dowozimy wynajętym autokarem – wyjaśnia szef OFS-u. Nie zabraknie sztandarowych „Rajdów za złotówkę”, które zaplanowano na atrakcyjnych trasach. W planach jest m.in. Babia Góra, Pilsko i Ojcowski Park Narodowy. Wyjazdy przewidziano na 21 lipca, 4 sierpnia, 1, 8, i 29 września, 13 i 27 października. Do tego dochodzą wycieczki. 18 sierpnia czechowiczanie zwiedzą zamki Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, 6 i 7 października Góry Stołowe, a 10 listopada Wieliczkę. OFS nie zapomina o urokach Czechowic-Dziedzic. Dlatego 22 września organizuje kolejny rajd pod hasłem „Poznajemy naszą gminę”. Przygotowano też bardziej sportowe propozycje, bowiem 15 września w Górnym Lesie OFS przeprowadzi kros rowerowy, a 24 listopada i 1 grudnia zawody strzeleckie – najpierw dla uczniów gimnazjów, później dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Nie do zdarcia

 

Na wszystkie imprezy stowarzyszenia można zapisać się na jego stronie internetowej. Nowy adres witryny OFS to „www.ofs.org.pl”. Władze organizacji zachęcają młodych, aktywnych ludzi do włączenia się pomoc przy realizacji wszelkich pomysłów, które pozwalają pożytecznie wypełniać czas tutejszej młodzieży. W okresie wakacji trudno jest o wolontariuszy, gdyż wiele osób ma własne plany. – Mamy kilku ludzi dosłownie nie do zdarcia, jak choćby Zbigniew Klimczok, którzy są gotowi pomóc przy każdej imprezie – cieszy się Grzegorz Tomaszczyk. – A poświęcając swój czas nawet nie myślą, że mogliby to robić odpłatnie. Bo najważniejszy jest uśmiech młodzieży, daje największą satysfakcję i stał się już mottem naszego działania – dodaje prezes OFS-u, który osobiście prowadzi wiele rajdów stowarzyszenia.

Kontakt z OFS-em za pośrednictwem strony internetowej i telefoniczny: Grzegorz Lubecki (tel. 0604-814-905), Paweł Mizera (0501-319-041). (mk)

Grzegorz Tomaszczyk


Powrót →


Wycieczka 1-dniowa

Wycieczka 1-dniowa

Rajd pieszy plus

Rajd pieszy plus

Wycieczka 1-dniowa

Wycieczka 1-dniowa


Logowanie