Obywatelskie Forum Samorządowe

OFS na półmetku

Dodano: 2007-07-05 18:46:30
Wyjazd 40-osobowej grupy dzieci i młodzieży oraz opiekunów na Mazury 2 lutego b.r. zakończył pierwszą tegoroczną część działalności Obywatelskiego Forum Samorządowego. Młodzi ludzie z Czechowic-Dziedzic i okolicy przebywać będą w namiotach nad jeziorem Garbaś na Pojezierzu Suwalskim do 16 lipca.
Powrót

Mimo późnego nadejścia wiosny animatorom życia społecznego z OFS udało się zorganizować wszystkie – rzec można – sztandarowe imprezy dla dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych.

– Odbyły się zaplanowane wcześniej „Rajdy za złotówkę” – z Bystrej do Brennej, z Ustronia na Biały Krzyż, z Salmopola do Twardorzeczki, z Fojtuli przez Baranią do Salmopola, z Czantorii na Stożek i Kubalonkę oraz rajd po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej 1 lipca – stwierdził jeden z najaktywniejszych liderów OFS, czechowicki radny Grzegorz Lubecki – Udały się także cztery „Przygody pod Żaglami”, które organizujemy z myślą o osobach niepełnosprawnych na Jeziorze Żywieckim – dodał Grzegorz Lubecki.

Animatorzy życia społecznego z OFS pomogli zorganizować Artystyczny Przegląd Przedszkolaków. Dzięki działaczom OFS niepełnosprawne dzieci z Czechowic-Dziedzic i Pszczyny mogły wziąć ponadto udział w specjalnie dla nich zorganizowanym turnieju kręglarskim. Pod opieką organizatorów z OFS odbył się również kros rowerowy po Górnym Lesie, rajd pieszy „Dookoła Czechowic-Dziedzic”, a także wyprawa górska z Czantorii przez baranią Górę do Węgierskiej Górki.

Działacze Obywatelskiego Forum Samorządowego troszczą się szczególnie o pływackie nawyki młodych ludzi. Dlatego też zorganizowali w tym roku kolejny Memoriał Stanisława Dziedzica oraz pomagali w wyjazdach na basen dzieciom z terenu gminy Czechowice-Dziedzice. W sumie brali udział w organizacji 18 eskapad różnych szkół do pływalni w sąsiednich miejscowościach. Wspierali również działalność XIV Drużyny Harcerskiej „Matnia” ZHP w Czechowicach-Dziedzicach, a w szczególności jej wyjazd do Bydgoszczy na harcerskie mistrzostwa Polski w pływaniu.

Wraz z końcem roku szkolnego zakończyła się Kampania „Przyroda”, którą animatorzy życia społecznego z OFS zorganizowali wspólnie z nauczycielami czechowickich placówek oświatowych. W czasie kampanii odbyło się około 30 wycieczek krajoznawczych. W każdej z nich brało udział około 40 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a nawet przedszkoli. Podsumowanie Kampanii „Przyroda” odbędzie się na początku nowego roku szkolnego.

Organizacja aż tylu imprez nie byłaby możliwa bez udziału licznego grona animatorów z OFS, którym kieruje prezes Grzegorz Tomaszczyk. Do grona osób wyróżniających się w pracy na rzecz środowiska należy zaliczyć ponadto Krzysztofa Beczałę, Jacka Gruszkę, Agnieszkę Kiełbas-Mateję, Zbigniewa Klimczoka, Agatę Krywult, Stanisława Londzina, Grzegorza Lubeckiego, Adama Malarka czy Sławomira Mateję.

Działacze OFS podkreślają, że efekty ich pracy nie byłyby tak duże, gdyby nie znakomita współpraca z dyrektorami i nauczycielami czechowickich placówek oświatowych.

– Jeśli mogę skorzystać z okazji, pragnę podziękować za wspólne działania wszystkim nauczycielom, z którymi współpracujemy, szczególnie Aleksandrze Borgieł i Ewie Skibie z Gimnazjum nr 2, Wioletcie Borkowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ligocie, Annie Czylok ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ligocie, Danucie Czylok i Małgorzacie Wątor ze Szkoły Podstawowej nr 3, Aleksandrze Gąsiorowskiej z Gimnazjum nr 3 i Barbarze Parchańskiej z Gimnazjum nr 1. Dziękuję również wszystkim dyrektorom szkół, z którymi współpraca układa się znakomicie, a w szczególności Alicji Łach ze Szkoły Podstawowej nr 5, Danucie Łuszczak ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Alicji Mizerze z Gimnazjum nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach – stwierdził Grzegorz Lubecki.

W ciągu wakacji OFS nie zaprzestaje działalności. Przeciwnie, będzie nadal organizować „Rajdy za złotówkę” i inne imprezy wypoczynkowe i rekreacyjne. 15 lipca odbędzie się najbliższa wyprawa w Jurę Krakowsko-Częstochowską. 21 lipca rozpocznie się obóz dla dzieci i młodzieży w Starym Borku koło Kołobrzegu, a 29 lipca można się ponownie wybrać w Jurę podczas kolejnego „Rajdu za złotówkę”. Zapisy przyjmowane są m. in. na stronie internetowej Obywatelskiego Forum Samorządowego www.ofs.org.pl

Jan Picheta

Powrót


Wycieczka integracyjna

Wycieczka integracyjna

Wycieczka integracyjna

Wycieczka integracyjna

Pod patronatem

Pod patronatem


Logowanie