Obywatelskie Forum Samorządowe

Rowerowe zmagania

Dodano: 2007-07-05 19:31:51
Z myślą o młodych rowerowych zapaleńcach w ostatnią sobotę września w naszym mieście miał miejsce „Kros rowerowy”, organizowany już od kilku lat przez OFS z pomocą sympatyzującej ze stowarzyszeniem młodzieży. Impreza zazwyczaj odbywa się w dwóch edycjach: wiosną oraz jesienią.
Powrót

Ostatnimi czasy coraz bardziej wzrasta zainteresowanie dyscyplinami rowerowymi wśród młodych ludzi. Żeby się o tym przekonać, wystarczy wejść do któregoś z pobliskich lasów. Nie sposób nie napotkać tam, jeśli nie samych rowerzystów, to przynajmniej specyficznych amatorskich tras przygotowanych specjalnie do jazdy rowerami. Był już czas dla szosowców, trwa rozkwit kolarstwa górskiego, a właśnie w lasach powoli zaczynają się u nas rodzić stosunkowo nowe dyscypliny. Określa się je mianem „dirt jump”, bądź „dual”. Amatorów tego rodzaju rozrywki łatwo rozpoznać po nisko ustawionych siodełkach w rowerach z dużymi amortyzatorami, głównie z przodu.

W tym roku oba terminy odbywały się podczas zróżnicowanych warunków atmosferycznych oraz terenowych. W długi majowy weekend zawodnicy walczyli z deszczem oraz bardzo śliską i błotnistą, nastawioną bardziej na umiejętności techniczne trasą. Wszystko to miało miejsce na terenie Górnego Lasu.

Tym razem dopisała słoneczna aura i odpowiednia, nie za wysoka temperatura. Na trasie było sucho lecz mimo tego nie trudno było o poślizg na opadłych już z drzew liściach. Do pokonania była sześciokilometrowa pętla, umiejscowiona w lasach na Podraju i okolicy. Czas przejazdu wahał się pomiędzy 20 a 25 minut. W tej edycji liczyła się bardziej kondycja, niż technika jazdy rowerem, a to za sprawą dużej ilości dość krótkich, lecz męczących podjazdów oraz szybkich zjazdów. Do pokonania były dwie przeprawy przez strumyki jak również inne liczne naturalne przeszkody terenowe. Wytyczony do przejechania odcinek, jak wynikało z posłyszanych na mecie komentarzy uczestników, zadowalał wszystkich, poczynając od gimnazjalistów po zawodników startujących w najstarszej kategorii - open.

W Internecie czytamy w komentarzach do zawodów: „Super ze wreszcie się cos dzieje w tym kierunku uwielbiam jeździć po lesie na rowerze”[napisał: Zachary], a dalej „Zgadzam się, fajna sprawa jeździć po lesie. Taka mała miejscowość i taki fajny kros rowerowy po lesie, bardzo dobrze ze coś się dzieje. Na pewno pojadę”[napisał: Pędzący]. O popularności krosów i dyscyplin rowerowych najlepiej świadczy wzrastająca z imprezy na imprezę liczba uczestników, co najważniejsze, zadowolonych i proszących o więcej…

30 września do rywalizacji zgłosiły się 24 osoby, w ramach trzech kategorii wiekowych. Ostatecznie do głównego przejazdu przystąpiło 22 rowerzystów. Słowa pochwały należą się dla Sebastiana Piechy za zachowanie fair-play. Zawodnik ten, zgodnie z regulaminem, musiał niestety zostać zdyskwalifikowany z powodu ominięcia fragmentu trasy. Po dotarciu na metę sam od razu poinformował organizatorów, że trochę się pogubił i nie przejechał całego dystansu.

Podczas zawodów potwierdzenie znalazła również (niestety) prawda, iż jazda w kasku może zapobiec wielu nieszczęściom, a w skrajnych przypadkach uratować życie. Z powodu wypadku Tomasz Majcher nie zdołał ukończyć przejazdu. Podczas pokonywania jednego z pierwszych zakrętów wypadł z trasy i uderzył w drzewo. Jak sam potem przyznał, bez kasku mogło by skończyć się o wiele gorzej, niż tylko na podbitym oku. Namawiamy więc wszystkich do jazdy w kaskach, niezależnie czy jadą w góry, czy tylko na krótką przejażdżkę w lesie.

Poza tymi dwoma incydentami całość imprezy przebiegła sprawnie i bezproblemowo. Na wykończonych, głównie końcowym podjazdem, zawodników czekały na mecie zimne napoje, a na zwycięzców nagrody i medale. Końcowa klasyfikacja wygląda następująco: W kategorii gimnazjum I, II i III miejsce na podium zajęli odpowiednio: Krzysztof Chodań, Łukasz Urbanek, Dariusz Janczała, w kategorii liceum: Marcin Prochownik, Jakub Czulak, Tomasz Góra, w kategorii open: Marcin Hałas, Bartłomiej Hereda oraz Arkadiusz Janik. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Szczegółowe zestawienie wyników, jak i zdjęcia z krosu dostępne na stronie internetowej www.bikers.netax.info.

 

Paweł Waleczek


Powrót


Wycieczka integracyjna

Wycieczka integracyjna

Wycieczka integracyjna

Wycieczka integracyjna

Pod patronatem

Pod patronatem


Logowanie