Obywatelskie Forum Samorządowe

ZAPISY - Wycieczka

Termin imprezy: 22.08.2020

WycieczkaWrzosowa Kraina

22 sierpnia, godz. 5-24

Wrzosowa Kraina

PRZEMKOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY – wrzosowiska świętoszowsko-ławszowskie, Pustynia Kozłowska, Bory Dolnośląskie, Dąb Chrobry, Wały Śląskie, CHOCIANÓW, OSŁA, BOLESŁAWIEC – królestwo ceramiki

Koszt 110 /os. (w cenie: przejazd autokarem ~800 km, ubezpieczenie, przewodnik, dobry i ciepły uśmiech organizatorów).
Szlaki piesze: spacerowe, nizinne, odcinkowe, ok. 1-21 km, dla chętnych
Wstępy: nieobowiązkowe, ok. 25 zł (PLN) lub więcej, we własnym zakresie

Bory Dolnośląskie to jedne z największych w Polsce zwartych kompleksów leśnych. Leżą na pograniczu krain historycznych Łużyc i Dolnego Śląska. Tę krainę pokochali też pszczelarze, którzy każdego roku już na początku sierpnia przywożą swoje pasieki, aby pozyskać ten niespotykany, wspaniały i bardzo ceniony miód wrzosowy. Właśnie... Tutejsze Wrzosowiska Przemkowskie to teren znajdujący się pod ochroną, na którym w drugiej połowie sierpnia można podziwiać pięknie kwitnące wrzosowisko otoczone starym, wiekowym borem sosnowym. W tej krainie można też natknąć się na wały śląskie (ciągnące się nad Bobrem, Kaczawą i Kwisą – między Bolesławcem i Krosnem Odrzańskim – średniowieczne podłużne wały, które zabezpieczały granice państw lub plemion przed napaścią z zewnątrz, z których większość zbudowano przed powstaniem państwa polskiego, w drugiej połowie X w. i częściowo za pierwszych Piastów), ruchome wydmy śródlądowe i dąb Chrobry – uznawany za najstarszy w Polsce. Niemal każdy zna Pustynię Błędowską, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że w Borach Dolnośląskich są dwie kolejne, polskie pustynie – Kozłowska oraz Strachowska, zaś w okolicznych rezerwatach, będących ostoją ptactwa europejskiego, w tym gatunków zagrożonych w skali światowej, żyją m.in. kaczki podgorzałki czy derkacze – w sumie można tam spotkać około 150 gatunków ptaków, a przy wiosenno-jesiennych przelotach nawet do 240 gatunków. Gratką jest widok bielika, łabędzia krzykliwego czy bociana czarnego, a miłośnicy gadów mogą spotkać na odsłoniętych obszarach parku i na skraju dróg węża gniewosza. Szczególnie wiele ptasich odgłosów słychać właśnie jesienią, choćby gęsi białoczelnych i zbożowych. A późną jesienią uaktywniają się mewy śmieszki. Z kolei tym, z czego słynie Bolesławiec, jest ceramika, produkowana tam dzięki występowaniu w okolicach glin kamionkowych już od XIV wieku. To tutaj też, w 1813 roku dotarli – depcząc po piętach uciekającym Francuzom – car Aleksander I wraz z głównodowodzącym armii rosyjskiej feldmarszałkiem Michaiłem Kutuzowem. Zmożony tyfusem słynny generał nie był w stanie kontynuować pościgu i zmarł 28 kwietnia 1813 r., a na jego cześć król pruski Fryderyk Wilhelm III w 1819 r. ufundował obelisk stojący tu do dziś. Jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków Bolesławca jest most kolejowy przez Bóbr.

ZGŁOSZENIA wyłącznie zaproszone osoby, zaproszenia SMS będą w pierwszej kolejności kierowane do osób, które biorą udział w pozostałych tegorocznych wyjazdach OFS.

ZAPISYwyłącznie na podstawie zgłoszeń SMS w odpowiedzi na zaproszenia jw., osobiste, wraz z pełną wpłatą jw. w dniach [informacja w zaproszeniu] (dotyczy wszystkich – również członków!). Ilość miejsc ograniczona.

Nie pasuje Ci termin wpłaty lub masz pytania?
Zadzwoń pod nr tel.
501868896.

Zapisz się

Są wolne miejsca.
Można wpisać się na listę główną lub rezerwową (do wyboru).
Lista:
Powrót do spisu →Wycieczka 1-dniowa

Wycieczka 1-dniowa

Rajd pieszy plus

Rajd pieszy plus

Wycieczka 1-dniowa

Wycieczka 1-dniowa


Logowanie