Obywatelskie Forum Samorządowe

ZAPISY - Wycieczka

Termin imprezy: 22.08.2020

WycieczkaWrzosowa Kraina (odwołana)

22 sierpnia, godz. 5-24

Wrzosowa Kraina

PRZEMKOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY – wrzosowiska świętoszowsko-ławszowskie, Pustynia Kozłowska, Bory Dolnośląskie, Dąb Chrobry, Wały Śląskie, CHOCIANÓW, OSŁA, BOLESŁAWIEC – królestwo ceramiki

Koszt 110 /os. (w cenie: przejazd autokarem ~800 km, ubezpieczenie, przewodnik, dobry i ciepły uśmiech organizatorów).
Szlaki piesze: spacerowe, nizinne, odcinkowe, ok. 1-21 km, dla chętnych
Wstępy: nieobowiązkowe, ok. 25 zł (PLN) lub więcej, we własnym zakresie

Bory Dolnośląskie to jedne z największych w Polsce zwartych kompleksów leśnych. Leżą na pograniczu krain historycznych Łużyc i Dolnego Śląska. Tę krainę pokochali też pszczelarze, którzy każdego roku już na początku sierpnia przywożą swoje pasieki, aby pozyskać ten niespotykany, wspaniały i bardzo ceniony miód wrzosowy. Właśnie... Tutejsze Wrzosowiska Przemkowskie to teren znajdujący się pod ochroną, na którym w drugiej połowie sierpnia można podziwiać pięknie kwitnące wrzosowisko otoczone starym, wiekowym borem sosnowym. W tej krainie można też natknąć się na wały śląskie (ciągnące się nad Bobrem, Kaczawą i Kwisą – między Bolesławcem i Krosnem Odrzańskim – średniowieczne podłużne wały, które zabezpieczały granice państw lub plemion przed napaścią z zewnątrz, z których większość zbudowano przed powstaniem państwa polskiego, w drugiej połowie X w. i częściowo za pierwszych Piastów), ruchome wydmy śródlądowe i dąb Chrobry – uznawany za najstarszy w Polsce. Niemal każdy zna Pustynię Błędowską, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że w Borach Dolnośląskich są dwie kolejne, polskie pustynie – Kozłowska oraz Strachowska, zaś w okolicznych rezerwatach, będących ostoją ptactwa europejskiego, w tym gatunków zagrożonych w skali światowej, żyją m.in. kaczki podgorzałki czy derkacze – w sumie można tam spotkać około 150 gatunków ptaków, a przy wiosenno-jesiennych przelotach nawet do 240 gatunków. Gratką jest widok bielika, łabędzia krzykliwego czy bociana czarnego, a miłośnicy gadów mogą spotkać na odsłoniętych obszarach parku i na skraju dróg węża gniewosza. Szczególnie wiele ptasich odgłosów słychać właśnie jesienią, choćby gęsi białoczelnych i zbożowych. A późną jesienią uaktywniają się mewy śmieszki. Z kolei tym, z czego słynie Bolesławiec, jest ceramika, produkowana tam dzięki występowaniu w okolicach glin kamionkowych już od XIV wieku. To tutaj też, w 1813 roku dotarli – depcząc po piętach uciekającym Francuzom – car Aleksander I wraz z głównodowodzącym armii rosyjskiej feldmarszałkiem Michaiłem Kutuzowem. Zmożony tyfusem słynny generał nie był w stanie kontynuować pościgu i zmarł 28 kwietnia 1813 r., a na jego cześć król pruski Fryderyk Wilhelm III w 1819 r. ufundował obelisk stojący tu do dziś. Jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków Bolesławca jest most kolejowy przez Bóbr.

ZGŁOSZENIA wyłącznie zaproszone osoby, zaproszenia SMS będą w pierwszej kolejności kierowane do osób, które biorą udział w pozostałych tegorocznych wyjazdach OFS.

ZAPISYwyłącznie na podstawie zgłoszeń SMS w odpowiedzi na zaproszenia jw., osobiste, wraz z pełną wpłatą jw. w dniach [informacja w zaproszeniu] (dotyczy wszystkich – również członków!). Ilość miejsc ograniczona.

Nie pasuje Ci termin wpłaty lub masz pytania?
Zadzwoń pod nr tel.
501868896.

Zapisy zostały zablokowane przez organizatora.


Powrót do spisu →Wycieczka 1-dniowa

Wycieczka 1-dniowa

Rajd pieszy plus

Rajd pieszy plus


Logowanie